Звіт щодо першого експертного семінару з проектування дієздатної галузі збереження нерухомого культурного надбання в Україні який відбувся 18 травня 2018 року

18 травня 2018 року об 11.00
Звіт щодо першого експертного семінару з проектування дієздатної галузі збереження нерухомого культурного надбання в Україні який відбувся
18 травня 2018 року
Шановні колеги!

Ми вдячні всім хто зміг взяти участь в першому експертному семінарі ПРОЕКТУВАННЯ ДІЄЗДАТНОЇ ГАЛУЗІ ЗБЕРЕЖЕННЯ НЕРУХОМОГО КУЛЬТУРНОГО НАДБАННЯ В УКРАЇНІ 18 травня 2018 в Білій залі НСАУ.

Ваша активна участь і співпраця дозволили розпочати спільне напрацювання підґрунтя для дієздатної моделі.

В І-ій частині семінару увага присутніх була акцентована виступаючими до наступних аспектів недієздатності існуючої галузі:

- Брак популяризації цінності та актуальності культурного надбання веде до свідомого /несвідомого нищення традиційного середовища.

- Вертикаль та система управління збереженням культурного надбання на цьому етапі в Україні відсутні.

- Відсутність системної професійної підготовки та відбору кадрового складу галузі призвела до занепаду сфери виробництва та управління галузі.

- Відсутність контролю за законністю дій суб'єктів будівельної галузі призвела до безкарного порушення та невиконання пам'ятко-охоронного законодавства.

- Відсутність системного державного фінансування науково-дослідних робіт для збереження культурного надбання, реставрації унеможливлює якісне виконання базового етапу науково-проектних робіт.

- Необхідний перегляд процедури розробки та доповнення паспорту пам'ятки (предмет охорони) з врахуванням результатів комплексних наукових досліджень та науково-реставраційних звітів.

- Необхідний перегляд нормативної бази, процедур та порядків в царині збереження культурного надбання, розробки містобудівних обмежень.

- Відсутні інструменти взаємодії держави та бізнесу в сфері збереження культурного надбання, наслідком є неможливість повноцінного розвитку туристичної галузі в Україні.

- Запобіжником стрімкого процесу занепаду культурного надбання є термінове формування окремо виділений орган управління галуззю з повноваженнями формування та реалізації державної політики в галузі збереження пам'яток та історичного середовища.

- Сучасний стан Державного реєстру та процедури внесення в нього пам'яток, що є на обліку не задовільняють потреб галузі і провокують судові процеси на знищення пам'яток.

- Передумовою наповнення реєстру має бути аудит облікованого культурного надбання.

- Брак вертикалі дієвого управління галуззю унеможливлює виконання базових вимог ЮНЕСКО щодо українських пам'яток внесених до списку всесвітньої спадщини. В Україні до цих пір відсутня процедура розробки та наповнення Плану управління об'єктом всесвітньої спадщини.

- На сьогодні в Києві та більшості інших міст відсутня реєстрація в Реєстрі майнових прав комунального майна – пам'яток.

- Не виконується вимога з обов'язкового укладання охоронних договорів.

ІІ-а частина семінару була присвячена опрацюванню базового, основного рівня – потреб та алгоритмів юридичного та фізичного захисту пам'ятки/об'єкту культурної спадщини:

- Обов'язковість повідомлення власника пам'ятки свідоцтвом про реєстрацію та внесення відповідних даних та обов'язку укладення охоронного договору (зобов'язання) до Реєстру майнових прав.

- Введення в правове поле поняття «територія пам'ятки» та обов'язкової археологічної експертизи ділянки.

- Передумовою використання пам'ятки мають бути експертна (науково-дослідна, грошова) оцінка та страхування об'єкту культурного надбання.

- Обов'язковість державного моніторингу виконання обов'язку з укладення охоронних договорів.

- Особиста відповідальність уповноважених представників органів управління та власників за бездіяльність щодо укладення та виконання охоронних договорів.

- Актуалізація та розвиток інституту громадського інспектування.

Також під час роботи семінару було окреслено коло суб'єктів і зафіксована необхідність опрацювання особливостей їх взаємодії, прав, зобов'язань, а саме: професіонали (архітектори, історики, археологи, реставратори, конструктори, технологи та інші), краєзнавці, підприємці (бізнес), влада (різних рівнів), власники, орендарі, громада, містяни. Зроблено наголос на трьох рівнях (державний, регіональний, місцевий), які має охоплювати проектована система збереження культурного надбання в Україні.

Висловлено гостру потребу у створенні у складі сучасної системи збереження культурного надбання низки інституцій, зокрема інституту експертів, інституту досліджень, інституту громадських інспекторів тощо.

Обговорено основні рівні розгляду й дослідження культурного надбання: окремий об'єкт (пам'ятка) – історичне середовище – історичний ландшафт – форми мислення культурного надбання. А також – необхідність розробки відповідного глосарію.

З відеозаписами перебігу першого семінару можна ознайомитись за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=lXsp-xDzMHc

https://www.youtube.com/watch?v=jLQ5W85X1a8

Колеги, підводячи ці стислі підсумки першого семінару, ми висловлюємо вдячність за конструктивний діалог та особистий внесок всім активним учасникам та доповідачам, а саме:

Н.М.Кондель-Перміновій та В.А.Нікітіну (Інститут архітектури, урбаністики та регіоналістики НСАУ)

Г.С.Духовичному (КО НСАУ)

В.Ю.Тимковичу (УДНДПІ «УкрНДІпроектреставрація»)

В.Г.Шевченку (ТАМ «В.Шевченко»)

Л.Є.Савостіній (Український державний інститут культурної спадщини)

Н.І.Білоус (Національний заповідник «Софія Київська»)

С.П.Костянчуку (Київська фундація культури)

А.В.В'яльцю (Національний історико-архітектурний музей «Київська фортеця»)

В.А.Грізі (БТ «Музей І.Сікорського»)

О.І.Сергієнко (АДЦ «Інститут міста»)

В.В.Білецькому (ГО «ГРОМАДА АНДРІЇВСЬКИЙ УЗВІЗ»)

Наступний експертний семінар запланований Національною спілкою архітекторів України (НСАУ), Інститутом архітектури, урбаністики та регіоналістики НСАУ та Громадською лабораторією «Час Надбання» на 31 травня 2018 року в Білому залі Будинку архітектора.

Завдання майбутнього семінару будуть розміщенні на наших веб-ресурсах та надіслані поштою після 25 травня всім зареєстрованим:

Слідкуйте за нашими анонсами!
Підтримати проект
Наша команда
Громадський діяч, співзасновник ГО "Громада Андріївський узвіз"
Мистецтвознавиця, членкиня Національного комітету ІКОМОС України та Національній спілці художників України, співзасновник ГО "Громада Андріївський узвіз"
Громадський діяч, співзасновник ГО "Громада Андріївський узвіз"
Соціолог, аналітик, співзасновник ГО "Громада Андріївський узвіз"
Подати заявку на участь
КОНТАКТИ ЛАБОРАТОРіЇ
Лабораторія в соціальному простору:
Made on
Tilda